Aptauju arhīvs »Aptauja

Cik dienas gadā Jūs pavadiet uzņēmuma organizētajās apmācībās?

Parādīt rezultātus

Jaunumi RSS

LBAS sociālo dialogu ar valdību vērtē kā veiksmīgu

13. februāris, 2018

Latvijas valdība Māra Kučinska vadībā šonedēļ sagaidīja savas darbības divu gadu jubileju. LBAS priekšsēdētājs Egils Baldzēns atzīst, ka nacionālā sociālā dialoga mehānisms šo divu gadu laikā ir darbojies veiksmīgi, jo savstarpējās konsultācijas notiek ne tikai starp ekspertiem, bet arī vadības līmenī.

Attēlos: LBAS vadības un lielāko LBAS
dalīborganizāciju vadītāju vizīte
pie premjera Māra Kučinska 31.01.2018.

Egils Baldzēns, LBAS priekšsēdētājs:

- Esam iedibinājuši tradīciju, ka dienu pirms Nacionālās trīspusējās sadarbības padomes (NTSP) sēdes tiekamies ar premjeru un Latvijas Darba devēju konfederācijas vadību, lai konceptuāli diskutētu par nākamajā dienā kopīgi apspriežamajiem jautājumiem. Tiek pieaicināti arī nepieciešamie nozaru ministri un Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības (LBAS) dalīborganizāciju vadītāji. Mēs neatrisinām visu uzreiz, bet jau iepriekšējā vakarā, uzklausot otras puses argumentus, varam otrai pusei pajautāt – bet kāpēc tu domā tā? Tādā veidā viedokļi satuvinās, un, pat ja nav panākts kompromiss, domas jau strādā un meklē pozitīvu risinājumu, un nākamajā dienā tie priekšlikumi visām pusēm ir konstruktīvāki. Varu droši teikt, - ja šīs tikšanās nebūtu iedibinātas, tad vairākas sēdes būtu beigušās tuvu skandālam un bez rezultāta vai ar nelielu ieguvumu.

Sociālā dialoga labie rezultāti pagājušajā gadā ir skaidrojami arī ar Ministru prezidenta Māra Kučinska rīcību un pragmatisko tandēmu ar finanšu ministri Danu Reiznieci-Ozolu, - ar viņu vēlmi iziet uz pamatotiem, objektīviem kompromisiem.

Tas gan nenozīmē, ka nav nekādu šķēršļu. Piemēram, jautājumam par skolotāju darba samaksas paaugstināšanas grafiku risinājums nāca ļoti lēnām un tikai šī gada sākumā, bet arodbiedrības tomēr panāca rezultātu. Mēs nekad nenonāktu pie tik ievērojama darba samaksas pieauguma arī mediķiem un papildu finansējuma veselības aprūpei, ja nebūtu šīs labās sadarbības formas un stingrās arodbiedrību nostājas.

Tāpat saistībā ar nodokļu reformu - no darbinieku viedokļa tai ir rasts pozitīvs rezultāts. Bija ļoti grūti savienot veselības aprūpes nozares finansējuma nopietnu pieaugumu un darba samaksas paaugstinājumu ar nodokļu samazinājumu darbiniekiem, tāpēc LBAS nācās piekrist daļējam kompromisam par neapliekamā minimuma un atvieglojuma par apgādībā esošām personām lēnāku paaugstināšanu, kā arī sociālās apdrošināšanas iemaksu palielināšanu darbiniekam par 0,5 %.