Aptauju arhīvs »Aptauja

Vai jūs izmantojat kādas arodbiedrību krājaizdevu sabiedrības pakalpojumus?

Parādīt rezultātus

Jaunumi RSS

3.novembrī ES tiek atzīmēta Eiropas Vienāda Atalgojuma diena 2018

31. oktobris, 2018

2018.gada 3.novembrī Eiropas Komisija atzīmēs Eiropas Vienāda Atatalgojuma dienu, lai pievērstu uzmanību vīriešu un sieviešu algu starpībai un tās cēloņiem. Eiropas Arodbiedrību konfederācija atbalsta šīs dienas atzīmēšanu un aicina dalīborganizācijas izplatīt šo ziņu saviem biedriem un plašai sabiedrībai.

Eiropas Savienībā sievietes joprojām nopelna vidēji par 16,2 % mazāk nekā vīrieši. Šogad ES Vienāda atalgojuma diena iekrīt 3. novembrī. Tā simboliski iezīmē brīdi, kad sievietēm vairs nemaksā, salīdzinot ar viņu kolēģiem vīriešiem, kad vēl jāstrādā 16 % darba gada.

Atalgojuma atšķirības nosaka vairāki faktori: sievietes bieži strādā nepilnu slodzi, viņas nelaiž pie vadības stūres, viņas strādā zemāk atalgotās nozarēs un viņām bieži jāuzņemas galvenās rūpes par ģimeni. Viens no risinājumiem ir uzlabot ģimenes darba un privātās dzīves līdzsvaru, un to var panākt, pieņemot Komisijas Direktīvas priekšlikumu.

Eiropas sociālo tiesību pīlāra kontekstā Komisija ir veikusi pasākumus, kas strādājošiem vecākiem un aprūpētājiem ļauj vieglāk kāpt pa karjeras kāpnēm un vienlaikus iespēt aprūpēt ģimeni. Komisijas priekšlikumā par darba un privātās dzīves līdzsvaru ietvertas tēvu tiesības uz vismaz 10 dienu atvaļinājumu bērna dzimšanas laikā. Arī apmaksāts bērna kopšanas atvaļinājums kļūtu par tādām kā nepārnesamām tiesībām sievietēm un vīriešiem — spēcīgs stimuls vīriešiem izmantot šo iespēju, nevis prasīt, lai sievietes uz zināmu laiku iesaldē savu karjeru, kamēr vīrieši ātri atgriežas darbā. Galu galā tas paplašinās sieviešu dalību darba tirgū. Sarunas ar Eiropas Parlamentu un Padomi turpinās, un vienošanās iespējama jau šogad. Komisija aicina visas puses censties panākt drosmīgu kompromisu.

26.oktobrī publicētajos jaunajos Eirobarometra datos uzsvērts, cik svarīgi ir steidzami pabeigt tiesību aktu izstrādi. Bez tam pērn Komisija iepazīstināja ar dzimumu atalgojuma atšķirību novēršanas rīcības plānu, kas vērsts pret dažādiem faktoriem, kuri veicina nelīdztiesību.

Saskaņā ar EK datiem, atalgojuma atšķirības Latvijā ir 17%, t.i. sievietes pelna par 17% mazāk nekā vīrieši.

Sīkāka informācija

Dzimumu atalgojuma atšķirības ES

Darba un privātās dzīves līdzsvars – Eirobarometrs

Darba un privātās dzīves līdzsvara tiesību akta priekšlikums

Brisele, 2018.g. 31.oktobrī